Naše akce

<<8 / 2020>>
MoTuWeThFrSaSu
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
Zobrazit kalendář

Akce ze Slovácka

Další akce

Anketa

Jsme součástí sítě Informačních

center pro mládež ČR!

Upozornění

V rámci akcí, pořádaných Informačním centrem pro mládež, jsou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce na webových stránkách ICM a na účtech sociálních sítí ICM a v tiskovinách.

Informační centrum pro mládež Uherské Hradiště nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

Mohlo by tě zajímat

Facebook

Hradišťská hledačka

Každý den, v každé roční období, za každého počasí, od 8.00 do 18.00 hod. Příjemná procházka spojená se zábavným poznáváním historie královského města Uherské Hradiště se zlatým pokladem na konci. Vytiskněte si nebo vyzvedněte v Íčku.

Partneři

Napište nám

9 + 1

Jeden svět 2020

Festival dokumentárních filmů o lidských právech. V Uherském Hradišti od 21. 9. do 25. 9. 2020
Pro více informací KLIKNI NA OBRÁZEK, 424x600, 25.29 KBPro více informací KLIKNI NA OBRÁZEK

Jeden svět:

festival o vodě, válce, bezpráví a alternativách!


Koronavirus pohřbil nejeden festival. Festival dokumentárních filmů, věnovaný palčivým problémům globalizovaného světa, byl však jen o půl roku přeložen! Ve dnech 21. – 25. září bude tedy v Uherském Hradišti k vidění celkem 12 premiérových dokumentů nejen o ekologických problémech, ale také o válce, bezpráví, aktivismu a pokusech najít alternativu. Diváky čeká setkání a besedy se zajímavými hosty a také doprovodný program. Festival Jeden svět 2020 bude mít hlavní stan v kině Hvězda, ale velká část programu se uskuteční také v Café Portal a ve Felixově sále (Jezuitská kolej). Hosty festivalu jsou ekologové Martin Škorpík a Jiří Lehejček, novinářka Markéta Kutilová, Karolína Presová (Replug me), Vojtěch Boháč (Voxpot), včelař Aleš Cimala, německá socioložka Sarah Haas, filipínská lektorka Vanessa Tihlaříková, musherka Marie Kůrová a záchranář Martin Mikloš.

Hlavní program ještě před festivalem doplní tradiční Hradišťský "jednosvětový" blešák (13. 9., zahradní restaurace Koruna), projekce filmu Krajina v tísni s besedou s enviromentologem Vilémem Jurkem (17. 9. 18:00, Cafe Portal) a zábavné odpoledne pro děti a rodiny nazvané „Hvězdný piknik… společně pro vodu“ (18. 9. 15:00, Smetanovy sady). Ústředním tématem letošního Jednoho světa je totiž voda v různých ekologických souvislostech. Proč dochází ve studnách voda a z kohoutků teče čím dál slabším proudem? Proč vysychají pole, stromy nemají dost vláhy a v řekách ubývá vody? Je na místě si uvědomit, že za tohle můžou klimatické změny způsobené činností lidí a zároveň začít dělat kroky, které nastartovaný negativní trend co nejdříve zastaví…

Kdo chce změnit svět, musí ale nejdříve začít u sebe. O tom vypráví také první film hlavního programu, estonský Kruh (21. 9. 17:00, kino Hvězda). Dvanáct dospělých a šest dětí se snaží vytvořit společensky a ekologicky soběstačnou komunitu kdesi na okraji Estonska, aby zjistili, že největší překážkou je lidský faktor. Že za ekologické problémy může v první řadě lidská nenasytnost ukáže mezinárodně oceňovaný snímek Země medu (21. 9. 20:00, kino Hvězda) o divoké včelařce Atidže, který je silným podobenstvím o stavu naší civilizace. Pozitivní příklad, jak hospodařit ekologicky v silné konkurenci nadnárodních korporací, představuje vtipný řecký film Když rajčata poslouchají Wagnera (22. 9. 17:00, Felixův sál). Na tento program naváže dvojprogram snímků Machini a Měděné hory (22. 9. 18:45, Cafe Portal). Stop motion animovaný „kraťas“ Machini připomíná, jak žijí ti, kteří pro celý svět vyrábějí čistou energii. Měděné hory ukazují Čeljabinská oblast v Rusku, která je ohniskem hutního průmyslu, přičemž důsledky těžby a průmyslové činnosti tu již přerůstají v ekologickou katastrofu.

Jaké to je zažít válku na vlastní kůži? Mladý slovenský režisér Juraj Moravec prožil rok v Iráku, v těsné blízkosti smrti a utrpení. Na základě této zkušenosti vznikl film Ztracený domov (22. 9. 20:30, Cafe Portal) o válce i mužském přátelství. Může se žena vyrovnat mužům v jejich typické sportovní disciplíně? Chovatelka huskyů Janě Henychová to při severských závodech psích spřežení dokáže. Český dokument Psí láska (23. 9. 10:00, kino Hvězda) však vypovídá také o stinných stránkách jejích úspěchů.

Míříme k vyhynutí a co s tím můžeme dělat (23. 9. 17:00, Cafe Portal) se jmenuje přednáška a beseda hnutí Extinction Rebellion, během níž se budou probírat nejčerstvější vědecké poznatky ohledně klimatu a jeho vlivu na společnost a naše životy. Ne ve všem zemích světa je možno pořádat podobné besedy a vyjadřovat se svobodně k problematickým otázkám. Film Mai Khoi and The Dissidents (23. 9. 18:30, Cafe Portal) vypráví o vietnamská zpěvačce, která se rozhodla nebýt konformní popovou hvězdou a začala upozorňovat na nesvobodu panující v její zemi, kde jsou občanští aktivisté, novináři a blogeři pronásledováni a zatýkáni. Stát se prostitutkou není většinou svobodná volba, jak se domnívá většina veřejnosti. O nešťastných osudech prostitutek v maringotkách je německý dokument Lovemobil (23. 9., Cafe Portal). Je přípustné chovat se k služebným jako k méněcenným bytostem? Jak se zachováte, když vaši klienti nebudou spokojeni s úklidem a začnou vás slovně i fyzicky napadat? Co když vás budou chtít znásilnit? Tohle není kurz přežití, ale příprava filipínských služebných na jejich budoucí práci, zachycená ve snímku Za mořem (24. 9. 16:30, Felixův sál).

O síle propagandy vypoví mnohé film Provinční městečko E. (24. 9. 18:30, Cafe Portal). Odkaz Velké vlastenecké války v Rusku stále silně rezonuje, čehož Putinovská garnitura umně využívá, aby získávala v současné agresivní politice podporu obyvatel... Jaký dopad mohou mít digitální technologie na integritu prastaré duchovní tradice buddhismu? Odpověď má časosběrný portrét mladého mnicha z kláštera v odlehlém koutě bhútánských hor nazvaný Zazpívej mi (24. 9. 20:00, kino Hvězda). Festival zakončí dramatický dokument Půlnoční rodina (25. 9. 18:00, kino Hvězda). Zoufalý nedostatek státních sanitek v Mexico City otevřel prostor pro soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů. Při zachraňování životů se přitom ocitají na hraně zákona i existenciální tísně…

Regionální program v Uherském Hradišti oslovuje široké spektrum diváků. Nabízí pečlivě vybrané dokumenty s kvalitními českými titulky a přidanou hodnotou v podobě besedy s hostem. Tenhle komfort vám internet neposkytne! Vstupné je opravdu nízké (80 Kč) a pro studenty, seniory a ARŤáky je ještě sympatičtější (60 Kč). Jeden svět doplní tematické výstavy (Nadace pro půdu + Česká krajina + Recepty do kočičí misky a jiné pouliční delikatesy Mistra Vokurky) a koncert písničkáře Jana Žambocha Wolf Lost in Poem (24. 9. 20:30, Cafe Portal)… Přijďte si občerstvit mysl, rozšířit obzory a seznámit se s lidmi se stejným na-laděním! Ve Hvězdě, Felixovi i Portalu bude svobodný prostor pro všechny.

Kompletní program najdete na webových stránkách mkuh.cz a jedensvet.cz i na tištěných výstupech.

Vstupné na projekce pro veřejnost je 80 Kč (60 Kč s průkazkou ART – Filmového klubu a pro seniory nad 60 let). Při nákupu vstupenek na veřejné projekce lze uplatnit obecně platné slevy v kině Hvězda (viz www.mkuh.cz – rezervace). Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají slevu 50 %, doprovod zdarma.
Výhodný celofestivalový přenosný zvýhodněný voucher na 5 projekcí je za 350 Kč.

 

JO

Zdroj: Městská kina Uherské Hradiště
 

13.9. js.jpg, 679x480, 82.96 KB
© 2015 - Informační centrum pro mládež Uherské Hradiště • Realizace web studio dat